Osmdesát let známá účinná látka zraje jako víno

Autor: red
Médium: Zdravotnické noviny - ZDN Strana: 1
Rubrika: Lékařské listy - příloha
Datum vydání: 21.3.2011.

----------------------------------------
* LÉKY A NOVÉ INDIKACE

Niacin byl objeven už ve 30. letech 20. století. Od roku 1937 se používal k léčbě pelagry, v roce 1955 se zjistilo, že snižuje hladinu cholesterolu, rokem 1963 je datován poznatek, že ovlivňuje všechny základní složky lipidového spektra (především triglyceridy, HDL cholesterol a LDL cholesterol), v roce 1973 byl shledán vhodným pro léčbu všech typů hyperlipoproteinémie (HLP) a dyslipoproteinémie (DLP), a konečně od roku 1989 je známo, že snižuje hladinu lipoproteinu a - Lp(a).

Na semináři pořádaném společností MSD to 11. března uvedl prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České internistické společnosti ČLS JEP.
V posledním desetiletí se objevily nově definované oblasti, v nichž má niacin rovněž své pole působnosti. V roce 2008 vznikla nová iniciativa s názvem Residual Risk Reduction initiative (R3i), která definovala reziduální riziko v užším smyslu jako riziko pro makrovaskulární nebo mikrovaskulární komplikace, přetrvávající u standardně léčených nemocných, kteří dosáhnou cílového LDL cholesterolu, cílových hodnot krevního tlaku (TK) a mají dobře kontrolovanou glykémii. Prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc., FESC, z Centra preventivní kardiologie 2. interní kliniky LF UK a FN v Plzni na semináři vymezila další související pojem - reziduální vaskulární riziko v širším slova smyslu - a rozčlenila jej do tří podskupin. První z nich představuje životní styl (kouření, dieta, pravidelný pohyb a kompenzace stresu), druhý rezervy v nedostatečné léčbě standardních rizikových faktorů (léčba hypertenze, nedosažení cílových hodnot celkového a LDL cholesterolu, a léčba diabetu, především včasná a intenzivní kontrola glykémie) a třetí rezerva v léčbě nových rizikových faktorů (prediabetes - porušená glykémie nalačno a porušená glukózová tolerance, metabolický syndrom - vysoký normální TK, projevy dyslipidémie, jako nízká hladina HDL cholesterolu a vysoká hladina triglyceridů, a dále pak abdominální nadváha a obezita). Pro dříve používaný pojem smíšená dyslipidémie se potom v současné době používá označení aterogenní dyslipidémie. Ta je charakterizována vyšší hladinou triglyceridů a nižší hladinou HDL cholesterolu, ale roli hrají i další aspekty. "Například víme, že když triglyceridy přesahují koncentraci 1,8 mmol/l, vyskytují se u pacienta malé denzní částice LDL cholesterolu, které jsou daleko více aterogenní," uvedla prof. Rosolová.

Triglyceridy a HDL jsou nezávislými rizikovými faktory

Studie PROVE IT-TIMI22 prezentovala výsledky léčby nemocných po akutním koronárním syndromu, kteří byli intenzivně léčeni statiny a dosahovali hladiny LDL cholesterolu pod 1,8 mmol/l.
dokončení na straně 3 *

* dokončení ze strany 1
Byli tedy dobře léčeni, ale nemocní s hladinou triglyceridů nad 2,3 mmol/l měli o 56 % vyšší 30denní riziko úmrtí než ti, kteří měli triglyceridy pod touto hranicí. Studie TNT sledovala pacienty po infarktu myokardu (IM), kteří byli rovněž intenzivně léčeni statiny a dosahovali hodnot LDL cholesterolu pod hranicí 1,8 mmol/l. Když však byli rozděleni do pěti kvintilů podle hladiny HDL cholesterolu, ukázalo se, že pacienti s nejvyšším HDL měli o 39 % nižší pětileté riziko závažných kardiovaskulárních příhod než ti z nejnižšího kvintilu. Obě tyto studie ukazují, že HDL cholesterol i triglyceridy hrají důležitou roli v kardiovaskulárním riziku a že se významně podílejí na reziduálním vaskulárním riziku.
Co se týče možností farmakologického ovlivnění rizikových faktorů tvořících aterogenní dyslipidémii, až donedávna byly podle prof. Rosolové k dispozici pouze fibráty, které snižují koncentraci triglyceridů o 30 až 50 procent a lépe zvyšují HDL cholesterol než statiny. Pokud jde o snížení kardiovaskulárního (KV) rizika, jsou výsledky studií ne zcela jednoznačné. "Vzpomeňme na studii FIELD, která byla velkým zklamáním - nepodařilo se prokázat, že fibráty sníží kardiovaskulární riziko u diabetiků v podobné míře jako statiny u kardiaků po infarktu myokardu," připomněla prof. Rosolová. Další analýzy studie však ukázaly, že když měl diabetik plně vyjádřenou aterogenní dyslipidémii, tedy triglyceridy nad 2,3 mmol/l a HDL cholesterol pod 0,9 mmol/l, byl efekt fibrátu téměř srovnatelný s efektem statinu. Podobně u studie ACCORD, která následovala a která srovnávala léčbu kombinací statinu s fibrátem a statinu samotného, u diabetiků bez projevů aterogenní dyslipidémie bylo KV riziko v podstatě stejné v obou skupinách léčby. Avšak u diabetiků léčených kombinací, kteří měli vyšší triglyceridy a nižší HDL cholesterol, bylo relativní riziko výskytu KV příhod o 31 procent nižší.

Další výhledy léčby

"Niacin je další lék, který dokáže ovlivnit aterogenní dyslipidémii, nejen zvýšit HDL cholesterol a snížit triglyceridy, ale také snížit LDL cholesterol," prohlásila prof. Rosolová. V souvislosti s niacinem se hovoří o pravidlu dvaceti procent, protože o 20 % zvyšuje HDL cholesterol a o 20 % snižuje triglyceridy i LDL cholesterol. Placebová studie Coronary Drug Project, publikovaná v 70. letech minulého století, jasně prokázala, že niacin, čili kyselina nikotinová, dokáže snížit výskyt IM, cévních mozkových příhod (CMP) i nutnost revaskularizace. Analýzy hypolipidemických studií ukazují, že nejvíce ovlivnily HDL cholesterol a LDL cholesterol studie, které kombinovaly niacin se statiny; pokles KV rizika je daleko vyšší než při použití monoterapie hypolipidemiky.
"Chceme-li zredukovat reziduální riziko, měli bychom v první řadě pacienty stále motivovat ke zdravému životnímu stylu, ten funguje lépe než jednotlivé léky. Pokud to nedokážou, musíme přistoupit k léčbě. Přistupujeme k ní podle výše rizika a je-li pacient ve vysokém riziku, měli bychom zahájit farmakologickou léčbu," rekapitulovala prof. Rosolová s tím, že prvním cílem léčby je vždy snížení LDL cholesterolu jakožto hlavního rizikového faktoru pro aterosklerózu. V tomto ohledu zůstanou léky první volby statiny v nižších či vyšších dávkách, v případě neúspěchu je lze kombinovat s ezetimibem. Hned po dosažení hodnot LDL cholesterolu podle doporučení je třeba věnovat pozornost dalším složkám, které biochemický screening přinese, a to je koncentrace triglyceridů a HDL cholesterolu, v případě nejistoty non HDL cholesterolu a apolipoproteinu B, které jsou ještě silnějšími prediktory pro další riziko. V tomto stadiu léčby už nelze vystačit se statiny, protože na ovlivnění HDL cholesterolu je nejúčinnější niacin, největší vliv na triglyceridy potom mají fibráty, možná i v kombinaci s niacinem. "Tam směřujeme, k dobře na míru šité kombinaci hypolipidemik pro dobře diagnostikovanou dyslipidémii. Některá zahraniční doporučení už uvádějí, že po dosažení LDL cholesterolu podle doporučovaných hodnot a po detekci zvýšených triglyceridů je možné ke statinům přidat fenofibrát nebo niacin," doplnila prof. Rosolová.

Klinické end-pointy jsou uspokojivě ovlivňovány

Přehled studií o výsledcích léčby niacinem podal doc. MUDr. Petr Ošťádal, CSc., Ph. D., FESC, z kardiocentra pražské Nemocnice Na Homolce. Studie ARBITER 2 srovnávala niacin s postupným uvolňováním a placebo, primárním cílovým ukazatelem u více než 160 sledovaných pacientů byla tloušťka intima media měřená ve společné karotidě. Zatímco v placebové skupině po 12 měsících sledování došlo k významnému nárůstu tloušťky intima media, tedy k progresi aterosklerotických změn, podávání niacinu vedlo ke stabilizaci progrese a po 12 měsících nebyl rozdíl v tloušťce intima media ve srovnání se vstupní hodnotou. Na studii ARBITER 2 navazovala studie ARBITER 3, při níž oběma skupinám, jak niacinové, tak placebové, byl podáván niacin a sledování pokračovalo dalších 12 měsíců, jeho celková doba tedy byla 24 měsíců. V obou skupinách došlo po druhých 12 měsících sledování ke zmenšení tloušťky intima media, tedy k regresi aterosklerotických změn. Další studií, která sledovala tento ukazatel, byla studie ARBITER 6 - HALTS, která srovnávala niacin s ezetimibem. Bylo do ní zařazeno více než 300 nemocných, kteří již byli léčeni statinem a měli hladinu LDL nižší než 2,5 mmol/l. Primární cílový ukazatel byl stejný jako v předchozích studiích. Podání niacinu vedlo k významnému snížení tloušťky intima media, tedy k regresi aterosklerotických změn. Z metaanalýzy studií, které se zabývaly sledováním ovlivnění progrese aterosklerózy v krkavicích po podání niacinu, je zřejmé, že podání niacinu je spojeno s významným zmenšením velikosti intima media, a to v průměru o 17 mikrometrů za rok.
Dalším klinickým end-pointem, který může být ovlivněn niacinem, je ovlivnění koronární aterosklerózy. Tím se zabývala například studie FATS, do níž bylo zařazeno 146 mužů s ICHS a pozitivní rodinnou anamnézou. Pacienti v první skupině dostávali lovastatin případně s colestipolem, nebo niacin s colestipolem, nebo placebo opět případně s colestipolem. Primárním cílovým ukazatelem byl vývoj koronárního postižení sledovaný podle koronarografického vyšetření, prováděného v odstupu 12 měsíců. Zatímco v placebové skupině došlo k progresi v koronárních aterosklerotických lézích téměř v 50 %, ve skupině léčené niacinem došlo k progresi koronárních lézí pouze u 25 % nemocných. Naopak k regresi v tomto ukazateli došlo u 11 % nemocných léčených placebem a téměř u 40 % léčených niacinem. Do studie HATS bylo zařazeno 160 nemocných s ICHS, kteří byli randomizováni do jedné ze čtyř skupin. Buď byli léčeni placebem, nebo dostávali simvastatin s niacinem, nebo vitamíny s antioxidačním účinkem a selen, nebo byli léčeni simvastatinem, niacinem a antioxidanty. Primárním cílovým ukazatelem byl opět vývoj koronárního postižení. Zatímco v placebové skupině došlo k nárůstu koronárních aterosklerotických lézí o 3,9 %, ve skupině léčené simvastatinem a niacinem došlo k jejich významné regresi. Metaanalýza uvedených studií ukazuje, že podání niacinu vede k významnému zmenšení koronárních aterosklerotických lézí, téměř dvakrát častěji došlo k jejich k regresi, zatímco k progresi dochází o 40 % méně ve skupinách léčených niacinem ve srovnání s placebem.

Riziko výskytu kardiovaskulárních příhod se snižuje

Pokud se týká výskytu KV příhod, už v roce 1966 byla zahájena velká studie Coronary Drug Project, která sledovala také vliv niacinu v této oblasti. Do této studie bylo zařazeno více než 8000 mužů po IM, kteří byli randomizováni do jedné ze šesti skupin. Buď dostávali placebo, ve druhé skupině 3 g niacinu, ve třetí clofibrat, ve čtvrté nízkou dávku estrogenu (tato skupina byla brzy ukončena pro zvýšený výskyt KV příhod), v páté vysokou dávku estrogenu (ukončena pro vysoký výskyt nežádoucích účinků) a v šesté D-thyroxin (ukončena pro častější úmrtí). Primárním cílovým ukazatelem byla celková mortalita, sekundárním výskyt KV příhod. Niacin ve srovnání s placebem vedl k významnému snížení výskytu kombinovaného end-pointu koronárního úmrtí a nefatálního infarktu, v niacinové skupině docházelo méně často i k výskytu nefatálního infarktu, méně často k výskytu cévních mozkových příhod a nemocní léčení niacinem museli méně často podstoupit KV chirurgický zákrok. Metaanalýza devíti studií ukázala, že podání niacinu je spojeno se snížením relativního rizika koronární příhody o 25 procent. Další metaanalýza šesti studií ukázala, že podávání niacinu je spojeno se snížením rizika CMP o 26 procent. Další metaanalýza deseti studií ukázala, že podávání niacinu vede ke snížení rizika KV příhod o 27 procent.

Nežádoucím účinkům odpomůže kombinace

Nejčastějším nežádoucím účinkem niacinu je výskyt flushe. Niacin se v epidermálních Langerhansových buňkách váže na niacinový receptor, čímž se aktivuje metabolismus kyseliny arachidonové a dochází k tvorbě celé řady prostaglandinů. Pro vznik flushe je důležitá tvorba prostaglandinu D2, který se potom v dermálních cévách váže na receptor DP1 a tím vede k vazodilataci a vzniku flushe. Tento patogenetetický mechanismus lze blokovat užitím laropiprantu, selektivního antagonisty receptoru DP1.
V poslední době byly publikovány první práce, které srovnávaly účinky placeba, samostatně podávaného niacinu s prodlouženým uvolňováním, a niacinu společně s laropiprantem, a sledovaly vznik flushe po dobu 24 týdnů. U samostatně podávaného niacinu byl výskyt těžkého a extrémního flushe u 34 % nemocných, u kombinace jenom ve 14 procentech. "U monoterapie niacinem trval vyšší výskyt po celou dobu sledování, u kombinace výskyt po několika týdnech sledování klesal, a to tak, že není rozdíl mezi výskytem flushe v kombinační skupině a ve skupině léčené placebem," dodal doc. Ošťádal. Jak uvedl prof. Češka, velmi dobrým řešením nežádoucích účinků je přípravek Tredaptive - fixní kombinace právě niacinu a laropiprantu

Ovlivnění LDL cholesterolu není všechno

Název: Ovlivnění LDL cholesterolu není všechno
Autor: lon
Médium: Medical Tribune Strana: 2
Rubrika: Konference - kongresy - symposia
Datum vydání: 16.8.2010
----------------------------------------
Na komplexní léčbu dyslipidémií se zaměřila série symposií, která se v květnu a červnu konala v několika českých městech. V centru jejich zájmu byla především otázka, jakými způsoby ovlivnit tzv. reziduální riziko u kardiovaskulárních onemocnění.
Tato akce proběhla za podpory společnosti MSD.

Tak jako jinde v medicíně i v redukci kardiovaskulárního rizika existuje rozdíl mezi tím, co je možné teoreticky, a reálnou praxí. Jak tento rozpor maximálně eliminovat, bylo tématem několika symposií, jež postupně proběhla v Pardubicích, Brně, Plzni, Olomouci a Ostravě. V Praze se toto setkání konalo 24. června. Úvodní prezentace se ujal prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., přednosta II. interní kliniky VFN a 1. LF UK. Pokusil se vymezit prostor, který v současné době zbývá pro další snižování rizika u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním. Na modelovém příkladu pacienta s diabetem ukázal, jak se intervence u jednotlivých rizikových faktorů podílí na dalším osudu nemocného. "Už z Framinghamské studie víme, že u diabetika-muže riziko stoupá dvojnásobně, u diabetiček je to ještě podstatně horší. Teoreticky však dnes máme k dispozici všechny potřebné nástroje, aby se riziko diabetiků vyrovnalo obecné populaci," řekl prof. Linhart. Na některých významných studiích jako UKPDS, ADVANCE a CARDS demonstroval, že důsledným přístupem k léčbě hypertenze, hypolipidemické léčbě statiny a antiagregační léčbou lze dosáhnout redukce rizika u těchto nemocných až o 60 procent. "Všichni však víme, že to v praxi vázne, a nejen u diabetiků."
Jedním z důvodů tohoto stavu je špatná spolupráce pacientů. "Hovoříme zde o vysoce rizikových nemocných, z nichž však velká část je v primární prevenci - nemají zkušenost s katastrofou v podobě infarktu myokardu nebo iktu. Nejsou tedy příliš motivováni k tomu, aby se řídili našimi pokyny. V primární prevenci je compliance prostě špatná. Za dva roky od nasazení terapie pouze 30 % pacientů užívá námi předepsané léky a v tomto ohledu není významná závislost na vzdělání a socioekonomickém statutu."
Situaci pak komplikuje téměř nevyhnutelná polypragmazie. "Pokud takový náš typický pacient bude mít ještě námahovou anginu pectoris, snadno se s preskripcí dostaneme na více než deset různých léků. Víme přitom, že více než sedm léků už znamená s velmi vysokou pravděpodobností lékovou interakci."

Čím níže, tím lépe? Ne vždy Stále zřejmější jsou také limity jednotlivých intervencí. "Léta jsme si mysleli, že naše snažení nemusí být ničím omezeno, že platí, čím níže, tím lépe. Nyní vidíme, že když naše úsilí přeženeme, pacientovi spíše uškodíme. Při agresivní léčbě hypertenze, hyperglykémie a možná i hyperlipidémie hrozí riziko J křivky. Například u studie INVEST jsme viděli, že pokud se u pacientů s ICHS diastolický tlak snižoval až na 70 mm Hg, bylo to spojeno s přínosem, s vyšším poklesem se ale křivka začala obracet. Jiná data naznačují, že snižování systolického tlaku do 110 mm Hg znamenalo u nemocných s nefropatií benefit, pokud však pokles pokračoval pod tuto hranici, ústilo to naopak v renální poškození. Podobně je tomu v léčbě diabetu. Glykovaný hemoglobin dnes umíme razantně snížit. Samo o sobě to ale nemusí pacientovi pomoci. Studie ACCORD byla předčasně ukončena, protože rameno s agresivnější léčbou vykazovalo vyšší mortalitu."
Podle prof. Linharta i pacienti někdy mají pocit, že když dostanou léky na krevní tlak, tak přece nemohou zemřít na komplikace hypertenze. "Je těžké jim vysvětlit, že patogeneze komplikací je multifaktoriální, a upřímně řečeno, někdy je obtížné, abychom si to připustili i my sami. Zvykli jsme si měřit čtyři pět parametrů, jež jsme schopni ovlivnit, ale toto ovlivnění má své meze. Naše léky prostě nefungují absolutně." Cestou, jak tato omezení překonat, je individualizace přístupu k nemocnému. "Pacienta bychom vždy měli vidět jako unikátního jednotlivce, jemuž ušijeme léčbu na míru. Prostředků na to začínáme mít dost, zatím je ale používáme jako tu pověstnou palici, s níž se snažíme vyřešit vše, a pokud možno jednou ranou. Je na čase věnovat větší pozornost alternativním cílům a zaměřit se na ně u pacientů, kteří to potřebují. Máme tendenci zapomínat například na triglyceridy a především na HDL cholesterol. Přitom pokud má pacient HDL cholesterol dostatečný, jeho kardiovaskulární riziko začíná narůstat až s relativně vysokou koncentrací LDL cholesterolu."
Prof. Linhart upozornil na některé z četných patofyziologických mechanismů, jimiž HDL cholesterol působí - inhibuje expresi adhezivních molekul, zabraňuje oxidaci LDL cholesterolu, podporuje eflux LDL cholesterolu z aterosklerotických lézí, příznivě působí na stabilitu aterosklerotického plátu. Jednou z látek, kterými lze zmíněné podhodnocené rizikové faktory ovlivnit, je niacin. "To je starý lék, jejž jsme do značné míry opustili, především kvůli jeho četným nežádoucím účinkům. Máme však u něj dostatek důkazů, že zvyšuje HDL cholesterol a snižuje triglyceridy." V této souvislosti připomněl prof. Linhart studii Coronary Drug Project z roku 1975. Ta porovnávala niacin s placebem. "Přestože šlo o původní, špatně tolerovaný lék, ukázala, že pacienti z této léčby jednoznačně profitovali. Co je podstatné, tento efekt nevymizel ani po patnácti letech sledování, nešlo tedy o nějakou krátkodobou záležitost."

Před niacinem se otevírá nová perspektiva Přímo na niacin a jeho nové lékové formy se ve svém sdělení zaměřil předseda České internistické společnosti prof. MUDr. Richard Češka, CSc. Uvedl, že tato molekula byla používána už od třicátých let dvacátého století k léčbě pelagry. Teprve v polovině padesátých let se prokázaly její hypolipidemické účinky. V šedesátých letech se ukázalo, že ovlivňuje všechny složky lipidového spektra, což vyústilo v doporučení, že je lékem vhodným prakticky při všech dyslipidémiích. "Pokud chceme velmi zjednodušit účinky niacinu, můžeme použít pravidlo dvaceti procent - o tolik zvyšuje HDL cholesterol a stejně tak o tolik snižuje LDL cholesterol a triglyceridy."
Prof. Češka uvedl, že existuje celá řada menších studií, řádově na stovkách pacientů, v nichž byl niacin podáván buď v kombinaci se statiny, nebo s fibráty. "Přes nevelké soubory jsou jejich závěry až překvapivě konzistentní. Ve všech studiích působí velmi pozitivně z hlediska aterosklerózy." Již zmíněná studie Coronary Drug Project přinesla pozitivní data o niacinu jak z hlediska mortality, kardiovaskulárních příhod (IM, CMP), tak i redukce potřeby kardiovaskulární chirurgie. Ve studii HATS je prokázán nejen pozitivní účinek na progresi, resp. regresi aterosklerózy, ale i statisticky významná (i když zatížená malými čísly) 80% redukce kardiovaskulární mortality. Šedesátiprocentní pokles kardiovaskulárních příhod však popisuje i studie ARBITER-2, která byla primárně zaměřena na sledování intimo-mediální tloušťky karotid. A konečně poslední studie s hypolipidemiky, studie ARBITER 6-HALTS, jež srovnávala účinky kombinace statin + ezetimib versus statin + niacin, opět prokázala (sledována byla intimo-mediální tloušťka), že komplexní ovlivnění LDL cholesterolu, HDL cholesterolu a TG kombinací statin a niacin bylo účinnější než maximální snížení LDL cholesterolu. "Právě studii ARBITER 6-HALTS bychom proto mohli považovat za důkaz účinnosti snižování reziduálního rizika."
Jak již bylo řečeno, uplatnění niacinu dosud značně limitovaly jeho nežádoucí účinky. Jen obtížně ovlivnitelný problém představoval především flush - zrudnutí v horní polovině těla spojené s pocitem horka a někdy svěděním. "Tento příznak trvá deset dvacet minut, maximálně půl hodiny, přesto bývá dostatečným stimulem k tomu, aby nemocný léčbu niacinem přerušil," řekl prof. Češka.
Nyní se však nabízí možnost, jak toto omezení překonat. V posledních letech byl přesně popsán mechanismus, jakým flush při podávání niacinu vzniká. Byl objeven příslušný receptor - tzv. receptor DP1, který vznik této komplikace umožňuje. To posléze vedlo k úspěšnému vývoji laropiprantu, látky, jež dokáže receptor inhibovat. Další krokem pak logicky bylo spojit niacin s laropiprantem do jednoho přípravku. S touto kombinací mají zkušenost lékaři již v řadě zemí, nyní pod názvem Tredaptive přichází i na český trh. "Jestliže podáme tuto kombinaci, tak se sice u třetiny pacientů flush vyskytne, velmi rychle ale jeho výskyt klesá. Po několika týdnech či měsících se blíží placebu," řekl prof. Češka, který již měl příležitost s přípravkem pracovat. "Tento lék má určitá specifika. Není pro každého, je pro lékaře, který je ochoten věnovat čas komunikaci s pacientem. Musí mu vysvětlit, že je tu lék, jenž něco přinese a jehož podávání má smysl, je však třeba překonat určité překážky. Je nutné, aby pacient pochopil, že se mohou objevit nežádoucí účinky, že však pravděpodobně vymizí. Nemocným se musejí dostat i zcela konkrétní informace o tom, že musejí medikaci dobře zapíjet, aby se jim podařilo relativně velkou tabletu polknout, a že je nutné lék brát s lehkým jídlem a nikdy ne s alkoholem."
Kombinační léčba dyslipidémií má podle prof. Češky nezpochybnitelnou budoucnost. "Uvědomme si, že 70 % hypertoniků má kombinaci a nejde vždy jen o dva léky. Nikdo se nad tím již nepozastavuje. U dyslipidémií je kombinací léčeno jen 5 či 10 % pacientů. Realita by měla být podstatně vyšší," řekl prof. Češka.
V závěru symposia prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc., z II. interní kliniky FN Plzeň představila dvě kasuistiky úspěšného použití přípravku Tredaptive v běžné praxi.


© 2017 PRAKTIK, V Březině 225, Říčany
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky