Únava a vyčerpání

07.02.2017

Únava po náročném fyzickém nebo duševním výkonu je způsobena velkým energetickým výdajem a po doplnění energie a odpočinku mizí. Pokud se ale cítíte unaveni a bez energie často, může to způsobovat chyba ve vašem denním rytmu, hypovitaminóza nebo onemocnění.

Nejčastější příčinou pocitu únavy a vyčerpání bývají následující:

Jste dehydrovaní.  Mnoho kávy, čaje, soli a nedostatek neslazených tekutin se projevuje kkromě únavy také suchou pokožkou a tmavší močí.

Děláte moc věcí najednou - příliš činností najednou stimuluje tvorbu dopaminu v mozku. Dopamin je zodpovědný za pocit štěstí, energie a snadno se vyčerpává. Nastupuje pak pocit únavy, ztráty energie a vyčerpání.

Příliš nebo naopak málo spíte. Nedostatek i nadbytek spánku unavuje. Snažte se proto dodržovat pravidelný biorytmus a choďte spát a vstávejte v přibližně stejnou dobu každý den.

Jste zahlceni technologií. Bezdrátové a mobilní telefony a bezdrátové směrovače vyzařují EMFs (elektromagnetické pole) a tím podle studií ovlivňují štítnou žlázu a produkci melatoninu. Pokud je to možné, odstraňte zdroje EMFs z vaší ložnice.

Neustálá únava bývá způsobena hypovitaminózou niacinu nebo nedostatkem železa.

Únava jako příznak nemoci

Vyloučíte-li jako příčinu neustálé únavy výše uvedené důvody, může Vaše únava signalizovat onemocnění. Nejčastěji se jedná o poruchu štítné žlázy. Ta produkuje hormon tyroxin. Nedostatex tohoto hormonu se projevuje únavou, výkyvem nálad, zimomřivostí a tloustnutím.

Další nemocí spojenou s dlouhodobou nevysvětlitelnou únavou bývá celiakie. Alergie na lepek se nemusí vždy projevovat střevními problémy a problémy se zažíváním, ale často právě únavou.

Dlouhodobá únava je také příznakem depresí. (zde)

Bohužel neustálou únavou se projevuje také mnoho nádorových onemocněních. K únavě se pak často přidává mírné zvýšení teploty.

Trpíte-li dlouhodobou únavou bez jasných příčin, navštivte praktického lékaře.

Únavový syndrom

Toto onemocnění je známo přes 200 let. Bylo označováno mnoha názvy (myoencefalitidya, postvirový syndrom, yupiie chřipka atd.) Od r. 1988 se název tohoto onemocnění ustálil na CFS - chronický únavový syndrom.

Hlavním symtomem CFS  je dlouhodobá (nejméně 6ti měsíční) hluboká mentální i fyzická vyčerpanost i po nepatrné námaze, laboratorně a anamnesticky nevysvětlitelná.

Časté bývají také nevysvětlitelné a stěhované bolesti kloubů, bolesti svalů, bolesti v krku, migrény. Nemocný může trpět zapomětlivostí, nesoustředěností, nespavostí, psychickými problémy, někdy i poruchami hormonální regulace a krvetvorby.

Chronický únavový syndrom je onemocnění, které se obtížně diagnostikuje i léčí. Léčba se zaměřuje na příznaky. Důležité je zvolit takovou léčebnou strategii, která je co nejvíce individualizována. Paušální aplikace standardizovaného terapeutického schématu úspěch léčby snižuje.

© 2017 PRAKTIK, V Březině 225, Říčany
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky